10 základních poplatků u hypotéky
- Úrok – nejznámějším poplatkem u hypotéky je úrok. Některé banky, nebo ostatní poradci staví vše na úrokové sazbě. Jenže, jak všichni víme, úrok je jen jedna z položek.
- Poplatek za vedení úvěrového účtu – tento poplatek již u většiny bank není účtován. Najdeme však banky, které tento poplatek účtují. Většinou se jedná o 150Kč. Klient si však může zvolit i další možnosti, kdy je poplatek např. 250,-Kč.
- Poplatek za vedení běžného účtu – banky poskytují různé účty, které se od sebe velmi liší. A liší se zároveň i požadavky jednotlivé banky. Některé banky poskytují vedení účtu zdarma, jiné mají pevně stanovený měsíční poplatek (bez dalších požadavků). V dnešní době nejběžnější variantou jsou běžné účty zdarma při splnění požadavků bank, např. měsíční obrat na běžném účtu, určitý počet odchozích plateb a tak dále.
- Poplatek za poskytnutí úvěru – Tento poplatek je účtován po podepsání smlouvy o hypotečním úvěru. Běžně bývá podmínkou čerpání hypotečního úvěru zaplacení tohoto poplatku. Můžete se setkat s akcemi jednotlivých bank, kdy tento poplatek není účtován. Poplatek za poskytnutí úvěru se pohybuje mezi 2 500 – 4 000,-Kč.
- Odhad nemovitosti – při vyřizování hypotečního úvěru je nutné vždy doložit hodnotu nemovitosti (v případě, že kupovaná a zastavovaná nemovitost není tatáž, musí být samozřejmě odhady dva). Některé banky nabízejí klientům slevu (např. 50%, ale i 100%) na odhad nemovitosti. Odhady se dělí na tři základní kategorie:
Bytová jednotka – okolo 3 500,-Kč
Rodinný dům – okolo 5 000,-Kč
Ostatní typy nemovitostí – 6 000,-Kč
- Poplatek za předčasné splacení – Máte-li hypotéku a chcete vše doplatit, nebo nějakou část, důkladně si projděte poplatky za předčasné splacení. To samé platí, pokud prodáváte byt/dům, na který máte hypotéku. Jakmile bude hypoteční úvěr doplacen mimo fixační období, mohou Vás čekat nemalé pokuty. Nutno podotknout, že některé banky (u některých typů hypotečních produktů) tento poplatek nemají. Pokud plánujete zaplatit mimořádou splátku mimo dobu fixace, poraďte se předtím se svým bankéřem, nebo hypotečním poradcem. Poplatky nejsou zanedbatelné a jsou rozdílné u každé banky.
- Čerpání úvěru na základě návrhu na vklad – Neboť se doba vyřízení hypotečního úvěru stále zkracuje, banky vyšly vstříc svým klientům. Čerpání na základě návrhu na vklad umožňuje rychlejší čerpání hypotečního úvěru. Banka již nečeká na doložení dokumentů – konkrétně listu vlastnictví se zapsaným zástavním právem, ale bude jí stačit potvrzení katastrálního úřadu, že byl návrh na vklad zástavního práva podán. Poplatky se běžně pohybují okolo 2 000,-Kč.
- Poplatek za nedočerpání dohodnuté výše úvěru – Máte radost, že jste zrekonstruovali/postavili levněji, než jste předpokládali? Tuto radost Vám může zkazit poplatek za nedočerpání dohodnuté výše hypotéky. Banky s touto možností počítají a klienti neplatí žádný poplatek v případě nedočerpání do 10%, nebo 20% (záleží opět na podmínkách banky). Pokud však přesáhnete tuto hranici, poplatek se pohybuje mezi 3-5% z nedočerpané částky.
- Potvrzení o výši zaplacených úroků – Dáváte vždy začátkem března své účetní výpis zaplacených poplatků? Některé banky tento poplatek neúčtují vůbec, u jiných zaplatíte 30, 50, nebo i 100,-Kč za výpis.
- Úkony spojené s ukončením hypotečního úvěru – Také se těšíte na dobu, až konečně splatíte hypotéku a budete „bez dluhů“? Nemine Vás však poslední poplatek, který Vám banky zaúčtují. Tento poplatek bývá většinou ve výši 1 500,-Kč. U některých bank je rozdělen na správní poplatek a poplatek za zajištění výmazu zástavního práva.