3 věci, na které si při výběru hypotéky musíte dát pozor

Kdo z Vás by chtěl platit víc, než musí? Na tuto otázku je velice jednoduchá odpověď: „ Samozřejmě, že nikdo“.  A já nejsem vyjímkou. A pokud již tedy musím platit, je dobré si zjistit všechny varianty a možnosti.

První věc, na kterou si musíte dát pozor, je:

 1. Úroková sazba

  Jak stále říkáme, úroková sazba není u hypotéky jediným rozhodujícím ukazatelem, nicméně je velmi důležitou částí splátky u hypotéky. Když si vybíráte hypotéku, určitě je dobré se zaměřit na výši úrokové sazby. Lepší úroková sazba však bývá často vázána na další podmínky banky a právě nyní se dostáváme k druhému bodu, který není dobré opomenout.

 2. Pojištění

  U většiny bank (avšak ne u všech) platí jedno pravidlo: „Chcete lepší úrokovou sazbu? V tom případě musíte využít toto pojištění úvěru“. Některé typy pojištění se platí klasicky měsíčně, jiné se platí např. 5 let dopředu, nebo funguje kombinovaná varianta – první 2 roky jednorázově zaplacené pojistné a po dvou letech začíná běžet měsíční platba pojištění. Zde musím podotknout, že rozdíly v měsíční splátce pojištění jsou často značné. Proto je důležité vše propočítat! Můžete totiž zjistit, že úvěr s vyšší úrokovou sazbou pro Vás může být méně nákladný. Opět je důležité vše detailně propočítat.

  „Lepší úroková sazba? Dobře, ale musíte využívat i náš běžný účet“

 3. Aktivně využívaný běžný účet

  Běžný účet pro většinu lidí není problém. Řeknou si: „Tak budu prostě posílat peníze na jiný účet, ze kterého si strhne banka splátku hypotéky“. Bohužel jsou často podmínky bank jiné. Každá banka má opět vlastní požadavky, a pokud vyžaduje aktivní využívání běžného účtu, často požaduje měsíční obrat na tomto účtu mezi 12 000,-Kč a 15 000,-Kč, minimálně 3 odchozí platby atd. Jak bylo řečeno, každá banka má podmínky jiné a opět musím podotknout, že jsou na trhu i banky, které tyto podmínky nemají. Pokud nebudete aktivně využívat tento účet, zaplatíte každý měsíc poplatek za vedení běžného účtu. Může se tedy stát, že Vám ještě zvýší úrokovou sazbu, neboť jste nedodrželi Váš závazek – aktivní využívání běžného účtu, na které byla případná sleva z úrokové sazby vázána. Nemusíte se bát, na veškeré podmínky jste však v průběhu vyřizování hypotéky informováni.

Tři rady na závěr:

 1. Úroková sazba je důležitá, ale není vše. Propočítejte si Vaše celkové měsíční výdaje spojené s hypotékou.

 2. Pojištění úvěru je nezanedbatelná měsíční položka. Proto porovnejte jednotlivé nabídky bank (splátku + pojištění + další náklady). Můžete zjistit, že je pro Vás lepší zvolit hypotéku s vyšší úrokovou sazbou.

 3. Při základním výpočtu nesmíte opomenout ani poplatky za vedení běžného účtu. Tyto účty bývají většinou zdarma, pokud splníte podmínky banky o aktivním využívání účtu (obrat na účtu + pohyby na účtu). Při nesplnění podmínek platíte klasický poplatek za vedení běžného účtu.

Zajímají Vás další poplatky, které Vám banky účtují při vyřízení a následném splácení hypotéky? Podívejte se na 10 základních poplatků u hypotéky http://www.hypotecnidomy.cz/cz/10-zakladnich-poplatku-u-hypoteky.html

Nevíte si rady a potřebujete poradit? Navštivte Hypoteční dům, nebo si domluvte schůzku s hypotečním makléřem.