Hypotéka na dřevostavbu - časté otázky

1) Musíme ručit bance jinou nemovitostí, když si chceme půjčit na výstavbu montovaného domu?

Jak u které banky. Jsou banky, které po Vás budou požadovat zajištění úvěru jinou nemovitostí s dostatečnou hodnotou. Jsou na trhu ale i banky, které disponují potřebnými produkty, jako např. předhypoteční úvěr, kde není nutné dávat bance do zástavy jinou nemovitost.

2) Co je předhypoteční úvěr?

Jedná se o produkt s kratší časovou platností, který se využívá např. pro financování výstavby montovaných domů. Zjednodušeně můžeme říci, že díky tomuto produktu je možné zaplatit dodavatelské firmě většinu prostředků, i když jste dali do zástavy „pouze“ pozemek, na kterém samozřejmě bude postaven nový dům. V tomto případě se jedná o částečně zajištěný úvěr.

3) Proč si brát „drahý“ předhypoteční úvěr?

Na začátek je důležité říci, že předhypoteční úvěr slouží k „překlenutí“ určitého časového období, v našem případě – výroba a stavba domu. Pokud máte k dispozici jinou nemovitost, kterou můžete dát bance do zástavy, nemusíte využívat předhypoteční úvěr. Často ale klienti nemají nemovitost (nebo alespoň s dostatečnou hodnotou). V takovém případě využívají předhypoteční úvěr, díky kterému mohou zafinancovat výstavbu domu, např. od některého ze členů Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD).  Úrokové sazby předhypotečních úvěrů se pohybují kolem 5% p.a., u hypotečních úvěrů se můžete dostat pod 2% p.a.

4) Kdy doplatím předhypoteční úvěr?

Předhypoteční úvěry mají splatnost max. 1 rok, popř. 2 roky. Po splnění podmínek bude předhypoteční úvěr splacen hypotečním úvěrem, kde dochází již k řádnému splácení hypotéky.

5) U předhypotečního úvěru neumořuji svůj dluh?

V případě předhypotečního úvěru platíte pouze úroky, nedochází tedy k umořování Vašeho dluhu. Dluh začnete splácet v době, kdy bude předhypoteční úvěr splacen hypotečním úvěrem.

6) V čem se liší hypotéka České spořitelny „Na dřevo“?

Česká spořitelna má pro financování montovaných domů speciální produkt „Hypotéka na dřevo“, kde není nutné řešit financování přes 2 úvěry (tím myslíme předhypoteční a následný hypoteční úvěr). Česká spořitelna upravila tento produkt tak, aby vyšla vstříc jak klientům, tak dodavatelským firmám, které jsou sdruženy do Asociace dodavatelů montovaných domů.

Další možností může být např. platba předem. Toto je využíváno v případě, kdy klient naprosto důvěřuje zhotoviteli domu. V případě tohoto způsobu financování je většinou poskytováno skonto tj. sleva z ceny domu za platbu předem.

Máte dotaz ohledně financování dřevostavby/montovaného domu? V takovém případě můžete kontaktovat hypotečního specialistu:

Martin Hladílek

hladilek@hypotecnidomy.cz
+420 721 872 547
www.hypotecnidomy.cz

Jsme partnerem Asociace dodavatelů montovaných domů - www.admd.cz