Nastává doba růstu úrokových sazeb?

V posledním letošním článku se budeme zabývat aktuálním růstem úrokových sazeb, ale i možným vývojem úrokových sazeb v budoucnu. V předchozích článcích jsme se zabývali zejména změnami v oblasti hypoték. Česká národní banka přišla se svými regulacemi a od 1. 12. 2016 začal platit nový Zákon o spotřebitelském úvěru (257/2016 Sb.)

Jak to vypadá s úrokovými sazbami nyní?

Některé banky již dopředu avizovaly, že se změnou Zákona o spotřebitelském úvěru budou navyšovat úrokové sazby. U kterých bank ale skutečně došlo k navýšení sazeb? Jednou z bank je Komerční banka, která navýšila sazby o 0,5% u fixací na 3, 5 a 10 let. K navýšení došlo např. i u Hypoteční banky, nebo Raiffeisenbank.

Jak banky argumentují navyšování úrokových sazeb?

a) nový Zákon o spotřebitelském úvěru
b) růst úrokových sazeb na mezibankovním trhu

A) Zákon o spotřebitelském úvěru

Díky Zákonu o spotřebitelském úvěru, který je platný od 1. 12. 2016, má klient možnost ročně bezplatně předčasně splatit až 25% úvěru. K novému zákonu ještě přidejme regulace ze strany ČNB, která má zájem na tom, aby banky postupně snižovaly objemy nově sjednaných úvěrů s parametry vyššími než LTV 80 (banka půjčuje více, jak 80% hodnoty nemovitosti). Další výhodou pro klienta je bezesporu nižší poplatek za předčasné splacení v případě prodeje nemovitosti. Banky, které dříve účtovaly poplatek za předčasné splacení ve výši např. 10%, si nyní budou moci nárokovat poplatek pouze 1% (maximálně však 50 000,-Kč).

B) Růst sazeb na mezibankovním trhu

Nebylo by správné říci, že banky „použily“ k navýšení úrokových sazeb záminku nového zákona, ze kterého bankám vzniknou určité výdaje, resp. se jim zkrátí očekávané příjmy z úroků, když klient splatí svůj úvěr předčasně, tedy rychleji. Banky se samozřejmě budou snažit část výdajů přenést na klienta, např. zvýšením sazeb. Je dobré se podívat i na další možné důvody zvyšování úrokových sazeb. Jedním z nich je růst sazeb na mezibankovním trhu. O co se jedná? Velmi zjednodušeně můžeme říci, že pokud si banky sami půjčují peníze za vyšší úroky, promítne se to i na úrokových sazbách u úvěrů, které následně poskytují – v tomto případě na jejich navýšení.

Potřebujete poradit s výběrem banky? Nevíte si rady, jak vyřešit financování Vašeho záměru? Využijte bezplatného poradenství od specialistů na hypotéky.

Kontaktujte nás na:

Tel.: 722 776 848
E-mail: info@hypotecnidomy.cz

Hypoteční dům Třeboň
České Budějovice
Jindřichův Hradec
Praha
Brno