Poplatek za předčasné splacení

Poplatek za předčasné splacení hypotéky? Pozor! O symbolické částky se rozhodně nejedná.

Máte k dispozici finanční prostředky a těšíte se, že se konečně zbavíte Vaší zátěže ve formě hypotéky? Nebo prodáváte Vaši nemovitost, na kterou jste si vzali hypotéku? V každém případě Vaše nadšení z konce hypotéky může velmi rychle opadnout. A to hned při první návštěvě v bance, kdy Vám pracovník za přepážkou sdělí výši poplatku za předčasné splacení Vašeho hypotečního úvěru.  A nejedná se o symbolické částky!

Jaké jsou možnosti?

1) Hypotéku můžete samozřejmě splatit bez sankce k datu fixace. 
Pokud máte k dispozici volné finanční prostředky, je pro Vás nejlepší vše propočítat, zda by nebylo lepší počkat do konce fixace. Pokud však prodáváte Vaši nemovitost, předpokládám, že kupec nebude čekat do doby, kdy končí fixace u Vaší hypotéky.

2) Variabilní sazba hypotéky
Pokud máte sjednanou variabilní sazbu úroku (neboli plovoucí), poraďte se s odborníkem. V případě "floatových" hypoték bývá často poplatek za předčasné splacení uveden přímo v úvěrové smlouvě. Nejjednodušší je pro vás zajít do banky, nebo kontaktovat svého hypotečního specialistu.

3) Sjednané podmínky

Některé banky dnes nabízejí možnost částečného splacení hypotéky, ale s omezenou výší. Tato výše se většinou vztahuje k zůstatku jistiny u Vaší hypotéky. Samozřejmě se v dnešní době najdou také možnosti, kdy Vám banka umožňuje splacení celé hypotéky bez poplatku. Poraďte se s bankéřem, nebo Vaším hypotečním specialistou.

Pozor! Blýská se na lepší časy!

Jelikož přijala Evropská komise směrnici k této problematice, musí všechny členské státy do března 2016 převzít tuto novou evropskou legislativu do svého právního řádu. Poplatek má odpovídat skutečným nákladům, které bankám z přečasného splacení plynou.

Nejprve se poraďte se svým bankéřem, makléřem, nebo využijte služeb Hypotečního domu a hypotečních specialistů.

Jaké jsou minimální možné výše hypotečních úvěrů? Porovnání bank najdete ZDE, nebo navštivte náš BLOG, kde najdete všechny články.

Potřebujete poradit, nebo máte zájem o více informací? Neváhejte nás kontaktovat.

 

Hypoteční dům Třeboň
www.hypotecnidomy.cz

11.6.2015